Zawroty głowy (nieznana przyczyna)

Zawroty głowy to złudne uczucie ruchu. Pacjent nie porusza się, lecz ma takie wrażenie. To uczucie może być spowodowane przez problemy w uchu wewnętrznym. Ucho wewnętrzne nie tylko wspomaga słyszenie, ale jest również częścią ośrodka równowagi twojego organizmu. Zawroty głowy mogą występować w sytuacji, gdy coś wpływa na ośrodek równowagi. Często pojawia się wówczas uczucie, jakby człowiek lub pokój wirował. Atak zawrotów głowy może spowodować nagłe nudności, wymioty i silne pocenie się. Silne zawroty głowy prowadzą do utraty równowagi i upadku. Podczas zawrotów głowy małe ruchy głowy i zmiany położenia ciała mogą często powodować nasilenie objawów. Może również wystąpić dzwonienie w uszach (szum uszny).
Zawroty głowy mogą trwać kilka sekund, minut lub godzin. Mogą wystąpić tylko raz w życiu. Objawy mogą jednak powracać i ustępować. W ramach leczenia zawrotów głowy lekarz może poprosić o wykonywanie określonych ruchów głowy i ciała.
Przyczyna zawrotów głowy u Ciebie nie została jeszcze ustalona. Do prawdopodobnych przyczyn zawrotów głowy należą:
-
Stan zapalny ucha wewnętrznego
-
Choroba nerwów prowadzących do ucha wewnętrznego
-
Ruch cząsteczek wapnia w uchu wewnętrznym
-
Słaby dopływ krwi do ośrodków równowagi w mózgu
-
Migrenowe bóle głowy
-
U starszych osób stosowanie kilku leków jednocześnie na różne choroby
Leczenie w domu
-
W przypadku silnych objawów odpocznij w łóżku. Bardzo powoli zmieniaj pozycje. Często zdarza się, że najlepsze samopoczucie zapewnia określona pozycja. Może być to na przykład leżenie na jednym boku lub na plecach z głową lekko uniesioną na poduszkach. Dopóki objawy nie ustąpią, po wstaniu grozi Ci upadek. Poproś, aby ktoś towarzyszył Ci podczas wstawania. Usuń z domu przedmioty stwarzające zagrożenie, np. luźne przewody elektryczne, bałagan, porozrzucane na podłodze zabawki czy dywaniki. Nie chodź po nieznanym terenie, gdzie jest ciemno. Pozostawiaj włączoną na noc lampkę w łazience i kuchni.
-
Nie prowadź pojazdów i nie obsługuj niebezpiecznych maszyn, aż objawy ustąpią i nie powrócą przynajmniej przez okres jednego tygodnia.
-
Przyjmuj przepisane leki łagodzące objawy. Jeżeli nie został zapisany inny lek na zawroty głowy, nudności i wymioty, możesz stosować dostępne bez recepty leki na chorobę lokomocyjną. Porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą przed zażyciem jakichkolwiek leków bez recepty, jeśli masz co do nich wątpliwości lub chcesz poznać działania niepożądane. Przekaż farmaceucie informacje na temat wszystkich innych przyjmowanych leków lub ewentualnych alergii na leki.
Dalsze postępowanie
Kontrola u lekarza zgodnie z zaleceniami. Jeśli skierowano Cię na badania lub do specjalisty, umów się na wizytę najszybciej, jak to możliwe.
Kiedy szukać porady medycznej
Wezwij pomoc medyczną w razie wystąpienia dowolnego z poniższych objawów:
-
Temperatura wynosząca bądź przekraczająca 100,4°F (38°C) lub według wskazań lekarza
-
Zawroty głowy nasilają się lub nie ustępują mimo zapisanych leków
-
Powtarzające się wymioty, które nie ustępują po przyjęciu zapisanych leków
-
Silny ból głowy
-
Dezorientacja
-
Problemy ze wzrokiem
Zadzwoń pod numer 911
Zadzwoń pod numer 911, jeśli zaobserwujesz którykolwiek z poniższych objawów:
Online Medical Reviewer:
Ashutosh Kacker MD
Online Medical Reviewer:
Marianne Fraser MSN RN
Online Medical Reviewer:
Tara Novick BSN MSN
Date Last Reviewed:
11/1/2022
© 2000-2025 The StayWell Company, LLC. Wszystkie prawa zastrzeżone. Te informacje nie mają zamiar pełnić roli profesjonalnej opieki lekarskiej. Zawsze zwróć uwagę na instrukcje lekarza.